Ana Sayfa / Ağ Günlükleri / pandorax günlüğü / Yeşi̇ldi̇k, Daha Yeşi̇l Oluyoruz

Yeşi̇ldi̇k, Daha Yeşi̇l Oluyoruz

Pandora X ofislerinde olumlu çevresel dönüşüm kapsamında bu senenin başlarında adımlar atmaya başlamıştık. Tek kullanımlık plastik ürünler (çatal, bıçak vs.) yerine sürdürülebilir ürünler kullanmayı tercih ve tavsiye ediyoruz. Geçtiğimiz aylarda İngilizce blog sayfamızda paylaştığımız bu haberi sizlerle yeniden paylaşmak istedik.

 

Plastik ürünler hayatımıza hız ve kolaylık getirmesi açısından dünya çapında restoranlar (özellikle fast food), yemek servisi işletmeleri ve üniversite öğrencileri tarafından özellikle tercih edilmektedir.

 

Plastik ürünlerin tek kullanımlık olması ve çok yer kaplaması çevre kirliliğini de beraberinde getirmekte, doğadaki karbon ayak izi miktarımızı arttırmaktadır.Bu sorunun bir çözümü plastik atıkların geri dönüşümüdür. Geri dönüşüm sırasında karşılaşılan en önemli sorunlar ise plastiklerin tanımlanması ve ayrılması aşamasında ortaya çıkmakta ve bu da ciddi rakamlarda kaynak harcaması anlamına gelmektedir. Bununla birlikte plastik atıkların büyük çoğunluğu geri dönüştürülemez. ABD’ de plastik atıkların % 6 sı geri dönüştürülürken AB ülkeleri için bu oran %26 dır. Bu şok edici rakamlar sürpriz değil maalesef.

 

Plastik ürünlerin çoğu polistiren olarak adlandırılan malzemenin genleşmiş hali olan strafordan (genellikle elektronik ürünlerin paketlenmesinde koruma amaçlı kullanılan köpükler) üretilmektedir. Strafor su geçirmez bir izolatör olarak plastik çatal, bıçak vs. üretiminde en çok tercih edilen malzemelerden biri haline gelmiştir. Fakat straforun çevresel etkileri hakkında endişelere hergün bir yenisi eklenmeye devam etmektedir.

 

Straforun geri kazanımı son derece zordur. Çoğu yerel yönetim plastik atıklar için geri dönüşüm sunmaz. Geri dönüşüm tesislerine gönderilen strafor atıkları çoğu zaman depo alanında bekletilir. Geri dönüştürülmemiş plastikler rüzgar ve arazi şartlarına bağlı olarak yerel fauna ve florayı olumsuz etkileyerek sürüklenme ve yayılma eğilimindedir. Bu şekilde yayılmaya devam eden plastik atıklar okyanuslara kadar ulaşır. Bu süreç yılda en az 13 milyar dolar (yaklaşık 71.7 milyar TL) tutarında zarara yol açmaktadır.

 

Plastik atıklar, doğada kendiliğinden ayrışması çok uzun zaman alan birçok atık türünden biridir. Bu süre 1000 yıla kadar uzayabilir.

 

Pandora X ekibi olarak küçük bir adımla başladık. Biz artık plastik ürün kullanımının kolaylığını gözardı ederek yeniden kullanılabilir çatal, bıçak vs. ürünleri tercih ediyoruz. Bir Çin atasözü “dağları hareket ettiren adam, küçük taşları taşıyarak başlar” der. Bu küçük adımlar karbon ayak izimizin azaldığı daha temiz daha yeşil bir geleceği sağlamada öncü olacaktır.