Ana Sayfa / Ağ Günlükleri / pandorax günlüğü / Atlarla Tedavi̇ Oluyoruz

Atlarla Tedavi̇ Oluyoruz

Evet doğru okudunuz. Bu defa tedavi bize hayvan dostlarımızdan geliyor. Atlarla tedavi oluyoruz. Nasıl mı? Atların terapist olarak kullanıldığı adına hippoterapi dediğimiz bu yönteme 20. yüzyılın

başlarından itibaren başta İngiltere ve ABD olmak üzere birçok ülkede başvurulmaktadır.Hippoterapi zihinsel veya duygusal bozukluğu olan hasta gruplarında fonksiyonel açıdan iyileşme ve gelişme sağlamak amacıyla atın hareketlerinden yararlanan bir tedavi stratejisidir ve atların çok boyutlu hareketleri ve davranışlarıyla bireyleri özgürleştirmeyi amaçlar.

 

Atın hareketleri koordinasyon,zamanlama, motor yanıtların düzenlenmesi, solunum kontrolü, duyu bütünlüğü ve dikkat isteyen becerilerin geliştirilmesine olanak sağlamaktadır. Atla tedavi çevreye ait duyuların gelişmesi, göz-el koordinasyonunun sağlanması açısından en ideal yöntem olarak biliniyor. Kaslarıda etkin bir şekilde çalışırdığı için bedensel engellerin aşılmasına yardımcı oluyor. Bu tedavinin dikkat çeken diğer bir yönü de sabrın gelişmesi, duyuların kontrol edilmesi ve özdisiplinin geliştirilmesinde oynadığı rol.

 

Hippoterapiye otizm, down sendromu,ortopedik hastalıklar, zihinsel gerilik, psikolojik bozukluklar gibi pekçok rahatsızlığın giderilmesinde başvuruluyor.

 

Atları şifalı kılan bu yöntem için, özel olarak yetiştirilmiş atlara ihtiyaç duyulurken seansların  sertifikalı fizyoterapist ve binicilik eğitmenlerinin gözetiminde olmasına özen gösterilmesi gerekiyor. Bu anlamda aktif olarak hizmet veren dernek ve danışmanlık şirketlerinin düzenlediği kurslarda lisanslı fizyoterapist,ergoterapist ve işitme-konuşma terapistlerine bir dizi eğitim programı ve kurs sonrası hippoterapi eğitmen sertifikası veriliyor.

 

 AAA (Amsterdam Austime Academie) & TİGEM (Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü)  Hippoterapi Eğitimi

İşte bu eğitim projelerinden biri geçtiğimiz günlerde Türkiye de de hayata geçirildi. Başta otizm ve spektrum bozukluğu olmak üzere eğitim ve rehabilitasyon alanında eğitimcilere, ailelere, rehabilitasyon merkezlerine, otizmli bireyler ile faaliyet yapan spor klübü ve sivil toplum örgütlerine profesyonel hizmetler sunmakta olan  Pandora X iş ortaklarından AAA (Amsterdam Autisme Academie) alanında yapılan tek akademik çalışma niteliği taşıyan hippoterapi eğitimlerinden bir yenisini TİGEM (Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü) iş birliği ile TİGEM Hippoterapi Merkezi ‘nde gerçekleştirdi.

 

1-5 Ekim tarihleri arasında,fizyoterapist, ergoterapist, dil ve konuşma terapistleri, psikolog ve sosyal hizmet uzmanlarının katıldığı, TİGEM tarafından at desteği sağlanan eğitim 40 saat süreli teorik ve uygulamalı dersleri içerirken eğitim sonunda katılımcılara sertifikaları sunuldu.

Pandora X olarak sağlık konulu eğitim projelerinin yaygınlaşmasını diliyoruz. Bu eğlenceli ve keyifli tedavi yöntemini denemeniz önerisiyle sağlıklı günler.